10 Ekim’de hayatını kaybedenler Kadıköy’de anıldı: “Katil devlet hesap verecek!”

10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybedenler için akşam saatlerinde Kadıköy Rıhtım’da düzenlenen anmaya yüzlerce kişi katıldı. Polis anma sırasında sloganlara müdahale etmek istese de kalabalık “Katil devlet hesap verecek” sloganını atmayı sürdürdü.

10 Ekim 2015’te Emek, Demokrasi ve Barış Mitingi’nde yaşamını yitirenler, katliamın ikinci yıldönümünde pek çok ilde düzenlenen anma etkinlikleri ve eylemler ile anılırken en kitlesel eylem İstanbul Kadıköy’de düzenlendi.

İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu’nun çağrısıyla Kadıköy Rıhtım’da düzenlenen anmaya yüzlerce kişi katılırken, “Unutturmayacağız, affetmeyeceğiz” yazılı bir pankart açıldı.

Kaldıraç Dergisi okurları ve AKA-DER üyeleri ise “10 Ekim’i unutma, unutturma” sloganları ile kortej halinde rıhtıma yürüdü.

Anmada yaşamını yitirenlerin isimleri tek tek okunarak hep bir ağızdan “Yaşıyor” denildi.

“KATİL DEVLET HESAP VERECEK”

“10 Ekim’i unutma, unutturma”, “10 Ekim’in hesabı sorulacak”, “Katil devlet, hesap verecek” sloganları atılırken polis “Sloganlarınıza dikkat edin” diyerek anons yaptı. Polisin süren anonslarına rağmen yüzlerce kişi slogan atmaya devam etti.

10 Ekim Katliamı’nda hayatını kaybeden Dicle Deli’nin babası Faik Deli, “Hayatımız 10 Ekim’den önce ve sonra olmak üzere ikiye ayrıldı” diyerek konuşmasını 10 Ekim Katliamı davası hakkında bilgi vererek sürdürdü. Katillerin korunduğunu belirten Faik Deli, sözlerini “bu ülkede 10 Ekim günü barışı öldürdüler, demokrasiyi öldürdüler, ancak biz geri getireceğiz” diyerek tamamladı.

Anma programında hayatını kaybedenler anısına Ata Önder Atalay’ın ablası kendi yazdığı şiiri okudu. Ardından DİSK Genel Başkanı Kani Beko söz aldı ve şunları söyledi: “Adalet, eşitlik mücadelesi verenler bugün bu topraklarda bedel ödüyorlar. Televizyonlar kapatıldı. 85 belediyede kayyum var. Radyolar kapatıldı. 370 demokratik kitle örgütü kapatıldı. 150 bine yakın kamu çalışanı ihraç edildi. 2000’e yakın işçi ihraç edildi. 12 Eylül’de gidebilecek bir mahkememiz vardı ama bugün o da yok.”

Beko, birlikte mücadelenin zorunlu olduğunu vurgulayarak “Kahrolsun faşist diktatörlük” sözleri ile konuşmasını bitirdi.

“BARIŞ VE DEMOKRASİ TALEBİ YOK EDİLMEK İSTENDİ”

Ardından İstanbul Emek ve Demokrasi Koordinasyonu adına Ekin Çiftçi basın açıklamasını okudu. “10 Ekim’i unutmayacağız, 10 Ekim’i affetmeyeceğiz” diye sözlerine başlayan Çiftçi, şöyle devam etti: “Ülke tarihinin en büyük katliamlarından birini yaşadık. Bu topraklarda yeşeren eşitlik, kardeşlik, adalet umuduna saldırı gerçekleştirildi. Barış ve Demokrasi talebi yok edilmek istendi.”

Çiftçi, sözlerini 10 Ekim Katliamı’nın hesabını sormak için mücadele edeceklerini belirterek sonlandırdı.