Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘kayyum rektör’ protesto edildi

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, atanmasının birinci yılında ‘kayyum rektör’ü protesto etti.

Erdoğan’ın üniversite iradesini hiçe sayarak yüzde 86 oyla seçilen Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu yerine Prof. Dr. Mehmed Özkan’ı rektör olarak atamasının üzerinden bir yıl geçti. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin “kayyum rektör” dediği Özkan’ın görevinin 1 yılı doldurması vesilesiyle bir eylem gerçekleştirildi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, atanmasının birinci yılında ‘kayyum rektör’ü protesto etti. Güney Kampüs önünde bir araya gelen öğrenciler, rektörlük binasına yürüdü.

“Kayyum rektör 1 yaşında” ve “Terk etmedik buradayız” yazılı pankartlar ve dövizlerle “Kayyum rektör istemiyoruz”, “Boğaziçi bizimdir, bizimle özgürleşecek”, “KHK’lar gidecek biz kalacağız” sloganlarıyla rektörlük önüne yüründü.

Burada yapılan basın açıklamasında, kulüp faaliyetlerine getirilen kısıtlamalar, öğrencilere yönelik hak gaspları ve sonuçlanmayan soruşturmalara dikkat çekildi. Açıklamada, akademisyenlere ve emekçilere yönelik sosyal ve hukuki saldırılar karşısında sessiz kalınmayacağı vurgulandı. “‘Kayyum rektör’ bizim burada olduğumuzu unutmuşsa hatırlatacağız” denilerek eyleme son verildi.