Fransa’da memurlar greve gidiyor

Fransa’da 9 memur sendikası hükümetin iktidara geldiği günden bu yana işten çıkarmalar da dahil olmak üzere memurlara tanınan bazı hakları yok saymak istemesine karşı bugün greve gidiyor.

Fransa’da memurlar greve gidiyor. 10 yıl sonra ilk kez 9 memur sendikası (CGT, CFDT, FO, UNSA, FSU, Solidaires, CFE-CGC, CFTC ve FA) bugün greve gidiyor. Grev nedeniyle resmi daireler, hastaneler ve havaalanlarında memurlar iş bırakacak. Ayrıca ülke genelinde öğretmenlere de greve katılma çağrısı yapıldı.

Fransa Memur Sendikaları Ortak Platformundan yapılan açıklamada, hükümetin iktidara geldiği günden bu yana işten çıkarmalar da dahil olmak üzere memurlara tanınan bazı hakları yok saymak istemesine karşı bugün uyarı grevine gideceklerini belirtti.

Fransa Sivil Havacılık Kurumundan yapılan yazılı açıklamada da memur sendikalarının çağrısıyla yapılacak grevler nedeniyle havayolu şirketlerinden seferlerini salı günü yüzde 30 azaltmaları istendi.

Ortaya çıkacak iptallerin ülkenin en büyük havaalanlarını ilgilendirdiği belirtilen açıklamada, yolculara da şirketlerle bağlantı kurarak uçuşlarının durumu hakkında bilgi almaları tavsiyesinde bulunuldu.

Ülke çapında yapılacak grev ve eylemlere yaklaşık 5,4 milyon memurun önemli bir kısmının katılması bekleniyor.

Ülke genelinde 130 noktada yeni iş yasasına karşı gösteri ve eylemler düzenlenecek. Paris’te Republique (Cumhuriyet) meydanında saat 14.00’te bir araya gelecek olan emekçiler yürüyüşe geçerek büyük bir eylem gerçekleştirecekler.

Pazartesi akşamı ülkenin en büyük ve etkili sendikası olan CGT’nin örgütlediği toplantı sonrası hükümetin hazırladığı, patronu koruyan iş yasasına karşı ‘’mücadele bitmedi devam edecek” diyerek 19 Ekim günü için grev çağrısı yaptı.

etha