Hamaney’den Trump’a: Yanıtsız bırakmayacağız

İran’daki hükümet karşıtı gösteriler konusunda ABD’yi suçlayan İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD Başkanı Donald Trump’ı hedef alarak, “Akli dengesi yerinde olmayan bu adam, bunun cevapsız kalmayacağını bilmeli” dedi.

İran’da 28 Aralık’ta başlayan protesto gösterilerinin organize bir hareket olduğunu savunan Hamaney, planlamanın ABD ve İsrail tarafından yapıldığını, Fars Körfezi’ndeki zengin bir ülkenin bunun finansmanını sağladığını ve taşeron olarak da Halkın Mücahitleri Örgütü’nün kullanıldığını ileri sürdü.

ABD Başkanı Trump ve Washington yönetimini sert ifadelerle hedef alan Hamaney, “Başınız taşa değdi; tekrarlarsanız yine başarısız olursunuz. Kaç gün boyunca İran’a zarar verdiniz, bu telafisiz kalmayacak. Amerikalıların dediğine göre bile akli dengesi yerinde olmayan bu adam göstermelik oyunlarının cevapsız kalmayacağını bilmeli” diye konuştu.

YA EKONOMİK TALEPLER?

İran’da başlayan gösterilerin, halkın en yoksul kesiminin yaşadığı MEşhed kentinde başladığı ve İran halkının, zamlara ve hayat standartlarının düşüklüğüne karşı ekonomik taleplerle sokağa döküldüğü biliniyor. Hamaney’in liderliğini yaptığı mollalara karşı halkın büyük tepkisi ise gözden kaçmıyor. İran’ın herhangi bir iyileştirmeyle bu ekonomik taleplerin altından kalkamayacağı bilinirken, son günlerde durgunlaşan eylemlerin devam edip etmeyeceği ise muğlak durumda.