İran dini lideri olmadan önce Hamaney: Liderlik için yeterince kalifiye değilim

İran dini lideri Ali Hamaney’in devrimin lideri Humeyni’nin ölümünden kısa bir süre sonra yeni liderin seçimi için yapılan toplantıda yaptığı konuşmanın kaydı çıktı. Videoda Hamaney, “Liderliğim kağıt üstünde kalır, gerçek bir liderlik olmaz. Yeterince kalifiye değilim”  diyor.

1979 yılında gerçekleşen İran devrimin ardından sürgünden gelerek kurulan rejimin dini lideri olan Ruhullah Humeyni, 1989 yılında hayatını kaybetti. Humeyni’nin ölümünün ardından toplanan Uzmanlar Meclisi, Ali Hameney’i yeni dini lider olarak seçti. İran İslam Cumhuriyeti’nin ikinci dini lideri olan Ali Hameney, 1989 yılından bu yana bu görevi sürdürüyor.
Humeyni’nin ölümünün ardından toplanan Uzmanlar Meclisi’nde yapılan video kaydı ise ilk kez bugün ortaya çıktı. Kayıtta, Hamaney’in Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, kendisi için dini liderlik görevi yürütecek kadar “yeterince kalifiye” olmadığını söylediği görülüyor. Hamaney, dini liderlik görevine merci-i taklid (Şiilik’te örnek alınması gereken, fetvası alınan yetkili kişi) veya büyük ayetullah düzeyinde birinin getirilmesi gerektiğini savunuyor. Hamaney, kendisinin bu düzeyde olmadığı için gerek asaleten gerekse de vekaleten dini liderlik görevine atanamayacağını vurguluyor.
‘LİDERLİĞİM KAĞIT ÜSTÜNDE KALIR GERÇEK BİR LİDERLİK OLMAZ’
Toplantıda Hamaney, “Bana bu görevin vekaleten bile teklif edilmesi, teknik ve esas olarak yasalara aykırıdır” diyor. Kendisinin bu görevi hak etmediğini savunan Hamaney, “Benim liderliğim kağıt üstünde kalır, gerçek bir liderlik olmaz. Anayasa’ya göre, bu görev için yeterince kalifiye değilim ve dini açıdan da burada bulunan birçok kişi (benden daha kıdemli olduğundan) benim sözümü dinlemez. Böyle bir liderlik nasıl olabilir?” diye konuşuyor.
Hamaney’in bu sözleri, 29 yıldır sürdürdüğü bu göreve uygun olmadığının kendi ağzından bir kabulü olarak görülüyor.
İRAN’IN SİYASİ SİSTEMİ
Uzmanlar Meclisi: 88 üyesi var. 8 yılda bir seçiliyor. Dini lideri atama ve görevden alma yetkisi var.
Dini lider: Görevden alınmadığı sürece ömür boyu devletin başı görevini yürütür. Muhafızlar Konseyi’nin 12 üyesinden yarısını atar.
Parlamento: 290 vekil 4 yılda bir seçiliyor. Yasa önerir ve kabul eder.
Cumhurbaşkanı: 4 yıllığına seçilir. Dini lideri ilgilendiren konular dışında yürütmenin başı konumundadır.
Muhafızlar Konseyi: 12 üyesi var. Seçilen tüm adaylar Muhafızlar Konseyi’nin onayından geçer.
mezopotamyaajans