Selçuk Kozağaçlı tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi!

KHK ile kapatılan ÇHD Genel Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı, gözaltına alındıktan 4 gün sonra adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadesinin ardından Kozağaçlı, tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi.

KHK ile kapatılan ÇHD Genel Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı, gözaltına alındıktan 4 gün sonra adliyeye sevk edildi. İstanbul’da 8 Kasım’da gözaltına alınan Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Avukat Selçuk Kozağaçlı, Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Sağlık kontrolleri ardından adliyeye sevk edilen Kozağaçlı’nın savcılık ifadesi başladı. Kozağaçlı, savcılık ifadesinin ardından  tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildi.

Kozağaçlı’nın ifade işlemleri öncesi ÖHP ve ÇHD öncülüğünde adliye önünde açıklama yaptı. Açıklamaya çok sayıda avukatın yanı sıra, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, baro başkanları, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Genel Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, yazar Eşber Yağmurdereli de katıldı.

‘GÖZ DAĞI VERİLMEK İSTENİYOR’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Avukatlar adına açıklama yapan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gökmen Yeşil, Kozağaçlı’nın hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın gözaltında tutulduğunu söyledi. Yeşil, Kozağaçlı’nın gözaltına alınmasına dayanak olarak gösterilen soruşturma dosyası nedeniyle, Halkın Hukuk Bürosu ve ÇHD üye ve yöneticisi 16 avukatın tutuklu olduğunu söyledi. Toplumsal muhalefeti savunmasız bırakmak, korku atmosferinin derinleştirilerek hakim kılınmak istendiğini söyleyen Yeşil, “Direnenlerin, dirençlerini savunanları tutuklamak, alıkoymak, işkenceden geçirmek yoluyla aslında o mücadelelere göz dağı verilmek istenmektedir. Kısacası, dosya savcısı ve başsavcı vekilinin görüşmekten kaçınmasının asıl nedeni, hukuken söyleyecek bir sözleri olmamasından ileri gelmektedir. Onlar da bugünkü uygulamalarının hukuki değil; ama salt politik olduğunu çok iyi bilmektedir” dedi.

Yeşil, Kozağaçlı’nın yürütülen soruşturmanın Anayasa ve yasalara aykırı olduğunu, meşruiyeti olmadığını dile getirerek, “Meslektaşımız derhal serbest bırakılmalıdır. Soruşturma dosyasının ardına saklanmış gerçekler halka açıklanmalıdır” diye konuştu.